Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın harcamaları katlanarak devam ediyor: Saatte 81 asgari ücret

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın harcamaları, Türkiye’de ekonomik sıkıntılarla boğuşan geniş halk kesimlerinin zorluklarını daha da derinleştiriyor. 2023 Ocak-Mayıs döneminde saatte 50 asgari ücret harcayan Saray, bu yıl harcamalarını önemli ölçüde artırarak saatte 81 asgari ücrete yükseltti. Bu artış, genel ekonomik durum göz önünde bulundurulduğunda dikkat çekici bir israf olarak görülüyor.

Saray Harcamalarının Detayları

2024 yılının ilk beş ayında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın toplam harcaması 4 milyar 984 milyon TL’ye ulaştı. BirGün’den Havva Gümüşkaya‘nın aktardığına göre, geçtiğimiz yıl aynı dönemde yapılan 1 milyar 523 milyon TL’lik harcamanın üç katından fazla bir artışla, yılın sadece ilk beş ayında yüzde 227 oranında bir yükseliş gösterdi. Mayıs 2024’te yapılan 1 milyar 158 milyon TL’lik harcama, geçen yılın toplamından da yüksek bir rakama işaret ediyor.

Bütçe ve Kamu Harcamaları

Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 2024 yılı bütçe ödeneği 12 milyar 283 milyon TL olarak belirlenmişken, çeşitli ödeneklerle bu rakam 15 milyar 953 milyon TL’ye çıktı. Özellikle saatlik harcamaların 31 asgari ücret kadar arttırılması, kamuda tasarruf paketleri ve enflasyon karşısında eriyen maaşlarla mücadele eden vatandaşlar için zorlayıcı bir durum oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir